Dvere?

Niektorí ľudia majú zvláštny dar úplne dokonale opísať situáciu. Keď takýto ľudia o niečom hovoria, alebo niekoho, prípadne niečo opisujú, tak je často dokonca zaujímavejšie počúvať to v ich podaní než zažiť to naozaj. Ja pár takých ľudí poznám. Najmä jedna osoba (nebudem menovať) v tom vyniká. Ak sa jej niečo páči, tak to dokáže opísať tak, že máš pocit a si presvedčený, že je to tá najlepšia vec na svete. Ak sa jej však niečo nepáči, a môže to byť naozaj len „nepatrná chybička krásy“, jej opisom sa to stáva tým úplne najhorším čo môže byť. Na druhej strane poznám aj ľudí u ktorých tento dar vysvetliť, opísať a vystihnúť niečo viac než absentuje (mnoho z takýchto ľudí som zažil napríklad počas štúdia a nehovorím o spolužiakoch). Musím však uznať, že niekedy je to aj o tom čo máš opísať. Jedna z najťažších vecí, teda aspoň pre mňa, je opísať samého seba. Neviem či ste niekedy boli v situácii, napríklad pri pracovnom pohovore, kde ste nemali problém hodinu hovoriť a opisovať rôzne veci, no akonáhle prišla otázka „ako by ste sa charakterizovali?“, trochu ste sa zasekli. Mne sa to stalo. Napokon som to zvládol, ale nebolo to jednoduché.

Keď som hľadal na internete nejaké citáty známych osobností, ktoré sa opisovali, narazil som na pár zaujímavých. Napríklad Budha o sebe povedal „Som zázrak“, Winston Churchill bol jednoduchší a povedal „Som optimista“ a Muhammad Ali povedal to známe „Som najlepší“. Teraz som zmienil len tie najjednoduchšie citáty, pretože niektoré boli také zdĺhavé a komplikované, že sami o sebe boli zamyslením. Popri tom ako som si čítal tie dlhé a zložité myšlienky ľudí, spomenul som si na jeden veľmi zaujímavý opis. Spomenul som si, ako Ježiš o sebe povedal „Ja som dvere“.

… Dvere? Na jednej strane to znie až komicky. Prečo dvere? Rozmýšľali ste niekedy o tom? Našťastie Ježiš neskončil pri vete „Ja som dvere“, ale pokračoval slovami: „Ak niekto vojde cezo mňa, bude zachránený, a vojde aj vyjde a pašu nájde“. Neviem ako sa pozeráš na Ježiša, alebo čo si o Ňom myslíš, ale ja som zistil že tento opis je veľmi presný a výstižný. Dvere sú niečo čo je veľmi dôležité. Vieš si predstaviť že by v miestnosti, v ktorej práve si a čítaš toto zamyslenie zmizli dvere? Nepríjemná predstava, však? 🙂 Dvere sú naozaj kľúčové. Bez dverí si väzeň. Dvere ti dávajú slobodu. Dvere sú na to, aby si cez ne vyšiel von. Dvere nie sú na to, aby si sa na ne pozeral. Nie sú na to, aby si si o nich čítal, aby si o nich diskutoval, aby si si na ne vytvoril nejaký názor. To všetko môžeš robiť, ale bude to úplne zbytočné pokiaľ tie dvere nepoužiješ tak, ako sa použiť majú. Dvere sú na to, aby si nimi mohol vyjsť von. Presne tak je to s Ježišom. Je strašne veľa ľudí ktorí o Ňom hovoria, ktorí sa o Ňom hádajú, ktorí Ho skúmajú, ktorí si na Neho vytvárajú názor. Pokiaľ si jeden z nich je to v poriadku, ale rád by som ti povedal, že je ešte niečo, čo môžeš s Ježišom urobiť. Môžeš vojsť. Je to veľmi jednoduché. Stačí Mu povedať, že Ho chceš spoznať. Ak si to ešte nikdy neurobil(a), skúsim ti trochu pomôcť nasledujúcou modlitbou. Ak chceš môžeš sa ju nahlas pomodliť.

Ježišu, prichádzam k Tebe taký/á aký/á som. Verím, že si zomrel za mňa na kríži a na tretí deň vstal z mŕtvych. Odpusti mi prosím všetky moje hriechy a očisti ma svojou krvou. Prídi do môjho srdca. Dávam Ti svoj život. Buď môj Pán, môj Spasiteľ, môj najlepší priateľ. Od dnešného dňa až na veky som tvoj/a. Amen!

 

img

Podporte našu službu!

Finančná podpora smeruje na náklady s evanjelizáciami na Slovensku a stavbu cirkevnej budovy v Bratislave