A čo na to Boh?

Aké máš plány na leto? Je to otázka, ktorú v týchto dňoch dostávam, respektíve kladiem pomerne často. Je to taký ten typ otázky „aby reč nestála“, ale niekedy sa človek dozvie zaujímavé veci a niekedy na zaujímavé veci príde. Lebo konečne začne rozmýšľať: „no fakt, čo budem robiť v lete?“. Keď som si túto otázku položil pred niekoľkými týždňami, celkom som sa v predstavách odviazal, a v mysli sa dostal do tých najexotickejších miest. Keď som potom opäť precitol v realite a zreálnil aj svoje predstavy, dostal som celkom realistickú predstavu ideálnej dovolenky. S touto predstavou som si potom niekoľko nasledujúcich dní a možno až týždňov veselo fungoval, a vytešoval sa ako som to skvele vymyslel a aké to bude super, až mi raz napadla celkom prevratná a revolučná myšlienka: „hm… a čo na to Boh?“.

Vtedy som si uvedomil, že vlastne neviem čo na to Boh, a úprimne povedané, jedna časť mňa ani nechcela vedieť čo na to Boh, lebo čo ak by Boh mal na pláne niečo iné než ja. A presne v tej chvíli som si spomenul na leto, približne sedem rokov dozadu, keď sa mi stala podobná vec. Mal som naplánované všetko, veľmi som sa na to tešil a pri modlitbách som za to Bohu ďakoval a chválil Ho, že mám takúto príležitosť cestovať, až raz prišlo od neho: „Tomáš, nechoď.“ „Ehm… ako prosím?“ „Tomáš, nechoď.“ „Nechoď? Ako to nechoď, veď ja už idem. Teda aspoň som už pevne rozhodnutý, že idem.“ „Nechoď, prichystal som pre teba niečo iné.“ Aby som skrátil dlhý príbeh, po niekoľkých dňoch som poslúchol Pána a nešiel, čo malo za následok to, že som počas dvoch letných mesiacov toho zažil a spravil pre Pána viac, než za asi dva alebo tri roky čo som bol dovtedy kresťanom.

Toto zamyslenie však nie je o tom, že nemôžeš ísť na skvelú dovolenku. Kľudne choď. V podstate o dovolenkách a lete toto zamyslenie nie je vôbec. To boli len moje príklady toho, ako som plánoval veci a v podstate svoj život bez Boha. A to nie ani tak preto, že by som tým pohŕdal alebo to odmietal, skôr to bolo o tom, že som si neuvedomil že sa to dá aj takto. Že sa dá plánovať spolu s Bohom. A odvtedy, ak niečo naplánujem spolu s Ním – je to úžasné a úplne super. Chcem ťa povzbudiť k tomu, aby si predtým než urobíš nejaké dôležité rozhodnutie, strávil čas s Pánom, spýtal sa Ho čo On na to, a budeš mať istotu že neminieš to najlepšie.

V Biblii je jeden krásny verš, ktorý podľa mňa presne odpovedá na otázku: “Prečo plánovať s Bohom?“

Lebo cesty človeka sú pred očami Hospodinovými a on váži všetky jeho stezy. (Pr 5:21)

 

img

Podporte našu službu!

Finančná podpora smeruje na náklady s evanjelizáciami na Slovensku a stavbu cirkevnej budovy v Bratislave