Detský tábor 2011 – NA SKALE

Druhý júlový týždeň sa takmer 80 detí, vedúcich a rodičov stretlo „NA SKALE“ – letnom tábore Slova Života v Račkovej doline. Väčšia skupina detí cestovala spoločným autobusom z Bratislavy na chatu Račkova spolu s niekoľkými vedúcimi, kde ich už čakali ostatné deti a vedúci.  Po privítaní a ubytovaní sme začali náš tábor večerou a prvým úvodným večerným zhromaždením. Deťom boli predstavené pravidlá tábora a spoločne sme súťažili v identifikácii jednotlivých vedúcich podľa ich fotiek z detstva. Druhý deň nás vítalo slnečné počasie a počas ranného zhromaždenia sa nám predstavili dve záchranárky, z ktorých jedna sa volala ZÁCHRA a druhá NÁRKA.

Tie dve veselé, ale trochu popletené záchranárky sa nás každý deň snažili uviesť do príbehu o Petrovi, ktorý sa týkal jednotlivých dní. Nedokázali si však poradiť samé a tak sa k nim vždy pridal aj samotný Peter. Po raňajšom stretnutí sa deti rozdelili do vopred určených biblických skupín a spoločne so svojimi vedúcimi rozoberali život apoštola Petra a jeho konanie v určitých životných situáciách. Mnohým biblickým skupinám nestačil vymedzený čas, ktorý mali, pretože deti kládli svojim učiteľom veľké množstvo otázok a zaujímali sa o to, ako riešiť rôzne životné situácie. Po krátkej desiate pokračoval program pre deti rôznymi workshopmi, ktorých bolo tento rok až 6 a to: dielne, hry, kurz prežitia, chvály, „prekvapenie“ a divadlo. V dielňach deti vyrábali výrobky z rôznych materiálov. Na workshope hier sa hrali rôzne netradičné a tradičné hry. Kurz prežitia mal svojich záujemcov naučiť rôzne typy a triky, ako prežiť v prírode počasie priaznivého počasia alebo v rôznych iných situáciách. Na chválach sa deti venovali hudobnej teórii, spevu a hraniu na hudobných nástrojoch. Divadelný workshop si pre nás pripravil rôzne vtipné, ale aj poučné scénky a workshop „prekvapenie“ natočil spoločne s deťmi niekoľko rozprávok na biblickú, ale aj nebiblickú tému. Tieto rozprávky sa potom premietali na plátno počas večerných zhromaždení. Nesmieme tiež zabudnúť, že každý deň sa všetkým účastníkom tábora prihovárala rosnička „Frederika“, ktorá nám prinášala aktuálnu predpoveď počasia z rôznych táborových miest a stala sa neodmysliteľnou súčasťou nášho kolektívu.

Večerné zhromaždenia začali príbehom o páde lietadla na ostrov uprostred oceánu, ktoré prežila len skupinka čudných ľudí. Ako sa neskôr ukázalo, tento príbeh bol len snom mladého kresťana Petra, ktorý sa k tomuto snu vracal každý večer a prostredníctvom tohto sna sa snažil pochopiť význam veršov v Matúšovi 7:24-27, ktoré hovorili o dome na skale a dome na piesku. Práve táto skupinka čudných ľudí, medzi ktorými bola Filoména – lekárka, zaťažená na peniaze, starší pán McDodgy, James – lenivý, flegmatický šachista a Phil – futbalista, ktorého vyhodili z klubu sa rozhodli prijať ponuku od strýka Sama na postavenie hotelu pre bohatých hostí. Kameňom úrazu však bolo to, že ako miesto vhodné na stavbu tohto hotela si vybrali piesok. Nepomohla im ani dohoda s miestnymi indiánmi a nerovnomerné rozdelenie práce. Ich hotel nakoniec dopadol presne tak, ako o tom hovoria verše v Matúšovi 7:24-27.

Oproti minulému roku sme sa však nezdržovali len na mieste konania nášho tábora. Podnikli sme krátku vychádzku ku vstupu do Račkovej doliny, navštívili sme skanzen v Pribyline a vo štvrtok sme absolvovali výlet na Štrbské Pleso. Skupinka asi 30 detí a vedúcich sa dokonca vydala na túru na Popradské pleso. Druhá skupinka, hlavne menších detí sa zatiaľ prešla okolo Popradského plesa a využila možnosť nákupov drobností a darčekov. Nádherné slnečné počasie tento výlet len vylepšilo a všetci sme si z Vysokých Tatier odniesli veľa zážitkov.

Okrem výletov boli pre deti zorganizované rôzne hry a súťaže ako: Gangstri, Stavba teepee, ale najväčšej obľube, hlavne u chlapcov sa tešil futbalový turnaj „PetraCup“, ktorý v piatok odohrali zmiešané chlapčensko-dievčenské družstvá na ihrisku v neďalekom Liptovskom Hrádku.

Piatok bol však výnimočný aj niečím iným. Ako to už býva, aj tento rok sa nášho tábora zúčastnil pastor Peter Čuřík, ktorý nám priniesol posolstvo o Petrovej službe a o Božej moci v živote kresťana. Toto jednoduché posolstvo sa dotýkalo našich sŕdc a počas spoločných modlitieb sme pociťovali úžasnú Božiu prítomnosť. Boh premieňal naše srdcia a menil naše postoje. Duch Svätý k nám hovoril a ukazoval deťom správny smer, ktorým sa majú vydať. Mnohí z nás skončili na kolenách a v slzách. Táto nádherná Božia prítomnosť v nás ostávala aj počas posledného dňa tábora a deti odchádzali domov premenené.

Ako teda zhrniem tohtoročný tábor?

Napriek stovkám hodín, ktoré sme do prípravy tohto tábora investovali my vedúci, bol tento tábor úžasný a plný Božej prítomnosti. Vďaka 8 dňom, ktoré sme mohli spoločne stráviť v nádhernom prostredí Západných Tatier sa vzťahy medzi nami utužili, vytvorili sa nové priateľstvá a naše srdcia boli hlboko dotknuté Božou láskou. Myslím si, že za všetkých vedúcich môžem povedať, že Boh nám mnohonásobne aj vďaka deťom vrátil to, čo sme do toho investovali a už teraz sa tešíme na budúci rok.

Monika: Veľmi som vďačná všetkým deťom za to, akú úžasnú lásku som prijala.

Stanko: Veľmi ma teší vidieť ako Boh pracuje na detských srdiečkach, hlavne cez vzťahy a program, ktorý je pripravený.

Andrejka: Tento tábor bola najlepšia investícia voľného času!

Marianna (Blonďa): Toto bol úžasný tábor. Detičky boli super, hry, výlety, súťaže, program. Detičky boli požehnané, atmosfére úžasná. Boh sa nás veľmi dotýkal. Jedným slovom: Super!

A ako sa na letný tábor pozerajú deti?

Ráchel: Ďakujem za tento tábor J Je mi ľúto, že už musíme odísť. Týždeň je dosť krátky čas, kým sa môžeme dostať do blízkosti Pána a byť s kamarátmi J. Najviac sa mi páčili 2 zhromaždenia denne a na zhromaždeniach chvály a scénky. Vedúcim patrí veľká vďaka za program a námahu, ktorú si dali. Ešte raz ďakujem za krásny týždeň.

Henryk: Páčili sa mi workshopy, výlety a rôzne aktivity. Celý tábor. Páčili sa mi stretnutia, jedlo mi chutilo. Mal som sa tu dobre.

Kornélia: … veľmi sa mi páčil tento tábor, určite prídem aj nabudúce, ešte neviem, ale určite prídem. Najviac sa mi páčil posledný večer, keď sme mali v jedálni párty.

Janko: Najúžasnejší tábor, na ktorom som doteraz v živote bol. Veľmi sa mi páčili aktivity, ktoré počas týždňa prebiehali.

Anonym: Bolo to výborné. Najlepší z vedúcich bol Amos. Posledný večer nám Amos kázal do 23:30 hod.

Helenka: Tábor bol super. Nemám k tomu čo dodať. Na budúci rok by mal byť 2 týždne.

Dominik: Som veľmi rád, že som mohol byť na tomto tábore. Ďakujem všetkým lídrom, aj Martinovi, že dobre kázal.

 

{gallery}2011_detsky_tabor{/gallery}

img

Podporte našu službu!

Finančná podpora smeruje na náklady s evanjelizáciami na Slovensku a stavbu cirkevnej budovy v Bratislave