Na skale

Druhý júlový týždeň sa takmer 80 detí, vedúcich a rodičov stretlo „NA SKALE“ – letnom tábore Slova života v Račkovej doline. Väčšia skupina detí cestovala spoločným autobusom z Bratislavy na chatu Račkova spolu s niekoľkými vedúcimi, kde ich už čakali ostatní.  Po privítaní a ubytovaní sme sa navečerali a zišli na úvodnom večernom zhromaždení. Deťom sme predstavili pravidlá tábora a spoločne sme súťažili v identifikácii jednotlivých vedúcich podľa ich fotiek z detstva. Druhý deň nás vítalo slnečné počasie a na rannom zhromaždení sa nám predstavili dve záchranárky, z ktorých jedna sa volala ZÁCHRA a druhá NÁRKA.

Tie dve veselé, ale trochu popletené záchranárky sa nás každý deň snažili uviesť do príbehu o Petrovi, ktorý sa týkal jednotlivých dní. Nedokázali si však poradiť samé, a tak sa k nim vždy pridal aj samotný Peter. Po raňajšom stretnutí sa deti rozdelili do vopred určených skupín a spoločne so svojimi vedúcimi rozoberali život apoštola Petra a jeho konanie v určitých životných situáciách. Mnohým skupinám nestačil vymedzený čas, ktorý mali, pretože deti kládli svojim učiteľom veľké množstvo otázok a zaujímali sa o to, ako riešiť rôzne životné situácie. Po krátkej desiatej pokračoval program rôznymi workshopmi, ktorých bolo tento rok až 6 a to: dielne, hry, kurz prežitia, chvály, „prekvapenie“ a divadlo. V dielňach deti vyrábali výrobky z rôznych materiálov. Na workshope hier sa hrali rôzne netradičné i tradičné hry. V kurze prežitia sa mali záujemcovia naučiť rôzne tipy a triky, ako prežiť v prírode za každého počasia, v rôznych situáciách. Na chválach sa deti venovali hudobnej teórii, spevu a hraniu na hudobných nástrojoch. Divadelný workshop si pripravil rôzne vtipné, ale aj poučné scénky a na workshope „prekvapenie“ sme natočili spoločne s deťmi niekoľko rozprávok na biblické, ale aj nebiblické témy. Tieto rozprávky sa potom premietali počas večerných zhromaždení. Nesmieme tiež zabudnúť, že každý deň sa všetkým účastníkom tábora prihovárala rosnička „Frederika“, ktorá prinášala aktuálnu predpoveď počasia z rôznych táborových miest a stala sa neodmysliteľnou súčasťou kolektívu.

Večerné zhromaždenia začali príbehom o páde lietadla na ostrov uprostred oceánu, ktorý prežila len skupinka čudných ľudí. Ako sa neskôr ukázalo, tento príbeh bol len snom mladého kresťana Petra, ktorý sa k nemu vracal každý večer a prostredníctvom tohto sna sa snažil pochopiť význam veršov v Matúšovi 7:24-27, ktoré hovorili o dome na skale a dome na piesku. Práve táto skupinka čudných ľudí, ktorú tvorili Filoména – lekárka, zaťažená na peniaze, starší pán McDodgy, James – lenivý, flegmatický šachista a Phil – futbalista, ktorého vyhodili z klubu, sa rozhodla prijať ponuku od strýka Sama na postavenie hotela pre boháčov. Kameňom úrazu však bolo to, že ako miesto vhodné na stavbu, si vybrali piesok. Nepomohla im ani dohoda s miestnymi indiánmi a nerovnomerné rozdelenie práce. Ich hotel nakoniec dopadol presne tak, ako o tom hovoria verše v Matúšovi 7:24-27.

Oproti minulému roku sme sa však nezdržiavali len na mieste konania nášho tábora. Podnikli sme krátku vychádzku ku vstupu do Račkovej doliny, navštívili sme skanzen v Pribyline a vo štvrtok sme absolvovali výlet na Štrbské Pleso. Skupinka asi 30 detí a vedúcich sa dokonca vydala na túru na Popradské pleso. Druhá skupinka hlavne menších detí sa zatiaľ prešla okolo Popradského plesa a využila možnosť nákupov drobností a darčekov. Nádherné slnečné počasie tento výlet len vylepšilo a všetci sme si z Vysokých Tatier odniesli veľa zážitkov.

Okrem výletov boli pre deti zorganizované rôzne hry a súťaže ako: „Gangstri“, stavba típí, ale najväčšej obľube, hlavne u chlapcov, sa tešil futbalový turnaj „PetraCup“, ktorý v piatok odohrali zmiešané chlapčensko-dievčenské družstvá na ihrisku v neďalekom Liptovskom Hrádku.

Piatok bol však výnimočný aj niečím iným. Ako to už býva, aj tento rok do nášho tábora zavítal pastor Peter Čuřík, ktorý nám priniesol posolstvo o Petrovej službe a o Božej moci v živote kresťana. Toto jednoduché posolstvo sa nás dotýkalo  a počas spoločných modlitieb sme pociťovali úžasnú Božiu prítomnosť. Boh premieňal naše srdcia a menil naše postoje. Duch Svätý k nám hovoril a ukazoval deťom správny smer, ktorým sa majú vydať. Mnohí z nás skončili na kolenách a v slzách. Táto nádherná Božia prítomnosť v nás ostávala aj počas posledného dňa a deti odchádzali domov premenené.

 

Ako teda zhrnúť tohtoročný tábor?

Vďaka stovkám hodín, ktoré sme do prípravy tábora investovali my vedúci, bol tento tábor úžasný a plný Božej prítomnosti. Za tých osem dní, ktoré sme mohli spoločne stráviť v nádhernom prostredí Západných Tatier, sa vzťahy medzi nami utužili, vytvorili sa nové priateľstvá a naše srdcia hlboko zasiahla Božia láska. Myslím si, že za všetkých vedúcich môžem povedať, že Boh nám aj vďaka deťom mnohonásobne vrátil to, čo sme do toho investovali a už teraz sa tešíme na budúci rok.

Monika: Veľmi som vďačná všetkým deťom za to, akú úžasnú lásku som prijala.

Stanko: Veľmi ma teší vidieť, ako Boh pracuje na detských srdiečkach, hlavne cez vzťahy a program, ktorý je pripravený.

Andrejka: Tento tábor bola najlepšia investícia voľného času!

Marianna (Blonďa): Toto bol úžasný tábor. Detičky boli super, hry, výlety, súťaže, program. Detičky boli požehnané, atmosfére úžasná. Boh sa nás veľmi dotýkal. Jedným slovom: Super!

 

A ako sa na letný tábor pozerajú deti?

Ráchel: Ďakujem za tento tábor. Je mi ľúto, že už musíme odísť. Týždeň je dosť krátky čas, kým sa môžeme dostať do blízkosti Pána a byť s kamarátmi.  Najviac sa mi páčili 2 zhromaždenia denne a na zhromaždeniach chvály a scénky. Vedúcim patrí veľká vďaka za program a námahu, ktorú si dali. Ešte raz ďakujem za krásny týždeň.

Henryk: Páčili sa mi workshopy, výlety a rôzne aktivity. Celý tábor. Páčili sa mi stretnutia, jedlo mi chutilo. Mal som sa tu dobre.

Kornélia: …veľmi sa mi páčil tento tábor, určite prídem aj nabudúce, ešte neviem, ale určite prídem. Najviac sa mi páčil posledný večer, keď sme mali v jedálni párty.

Janko: Najúžasnejší tábor, na akom som doteraz v živote bol. Veľmi sa mi páčili aktivity, ktoré počas týždňa prebiehali.

Anonym: Bolo to výborné. Najlepší z vedúcich bol Amos. Posledný večer nám Amos kázal do 23:30 hod.

Helenka: Tábor bol super. Nemám k tomu čo dodať. Na budúci rok by mal byť 2 týždne.

Dominik: Som veľmi rád, že som mohol byť na tomto tábore. Ďakujem všetkým lídrom, aj Martinovi, že dobre kázal.

img

Podporte našu službu!

Finančná podpora smeruje na náklady s evanjelizáciami na Slovensku a stavbu cirkevnej budovy v Bratislave