Vietnam: História sa prepisuje

Vietnam je známy najmä krvavou vojnou v 60. a 70. rokoch 20. storočia. Neskoršie politické reformy priniesli veľký hospodársky rast, a zároveň v tomto komunistickom národe otvorili novú cestu pre prebudenie. Na Vianoce v roku 2009 sa v Hanoji uskutočnilo protestantské modlitebné stretnutie, ktorého sa zúčastnilo 12 000 ľudí a 2 000 z nich sa obrátilo a prijalo Ježiša. Pre štátne orgány to bol poriadny šok. Keď sa cirkev ďalší rok pokúšala o podobné stretnutie, zhromaždilo sa 3 000 ľudí, ale polícia im zabránila vstúpiť do prenajatej budovy. Keď pastori prítomných vyzvali, aby sa modlili vonku, deviatich z nich polícia zadržala. Vo väzení ich mučili a jeden z nich musel potom stráviť dva týždne v nemocnici.

Fam, pastor Slova života v Hanoji, sa stretol s Ježišom v Rusku, podobne ako mnohí jeho priatelia. Po občianskej vojne mal Vietnam veľký dlh voči Sovietskemu zväzu a keďže krajina nemala peniaze, splácala dlh posielaním robotníkov do ruských fabrík. Vtedy mnohí Vietnamci aj študovali na ruských univerzitách. Fam bol jedným z nich a spolu so skupinou vietnamských študentov sa obrátil. Dostali sa do kontaktu so švédskymi misionármi zo Slova života, zapojili sa do zboru v Moskve a neskôr tam absolvovali aj biblickú školu. V roku 2002 Fam prišiel do Hanoja, kde začali spolupracovať s jedným malým zborom. V roku 2004 mal zbor už 400 členov a misijný riaditeľ Slova života Christian Åkerhielm pri svojej návšteve prorokoval, že tu vznikne centrum pre celý národ, z ktorého sa bude šíriť prebudenie. To sa aj začalo diať, cirkev odvtedy niekoľkonásobne narástla a dnes má vlastnú biblickú školu so 160 študentmi.

Práca Slova života sa rozbehla aj v pobrežnom meste Ho Long v severovýchodnom cípe krajiny neďaleko Číny. Tamojší pastor Tuan bol v Rusku ako robotník, a keď po páde Sovietskeho zväzu prišiel o prácu, stal sa drogovým dílerom. Bola to lukratívna činnosť, avšak o nejaký čas mu prišla na stopu polícia a začalo to byť nebezpečné. Okrem toho mal veľké výčitky svedomia, keď si uvedomil, že ľudia, na ktorých zarába, zomierajú. To ho priviedlo do osobnej krízy a keď sa stretol s evanjeliom, obrátil sa k Ježišovi. Keď sa po nejakom čase vrátil do Vietnamu, začal spolu s jedným priateľom kázať evanjelium. Dnes slúžia stovkám ľudí. Luat, jeden z jeho spolupracovníkov vyznáva, že v minulosti sa zaoberal čiernou mágiou a uctieval predkov ako mnohí v jeho okolí. V dôsledku toho bola jeho dcéra Hong zdémonizovaná. Zošalela a tri roky sa bezcieľne túlala po uliciach. Snažili sa vyriešiť to obeťami, no nič nepomáhalo. Keď sa Luat s rodinou obrátil k Ježišovi, do piatich dní bola jeho dcéra slobodná. Dnes chodí na biblickú školu a je znovu normálna.

Zdroj: Livest Ord

img

Podporte našu službu!

Finančná podpora smeruje na náklady s evanjelizáciami na Slovensku a stavbu cirkevnej budovy v Bratislave