Pamätný deň Holokaustu

DK Dúbravka, červená sála o 18.30

Pondelok 30. januára 2012

 

Hosťom Pamätného dňa je aj Fedor Gál, známy z novembra 89, ktorý sa narodil v koncentračnom tábore Terezín v roku 1945.

Súčasťou prezentácie bude aj úryvok z dokumentu, ktorý nakrútil v roku 2008, „Krátka dlhá cesta“.

Druhá časť večera bude patriť biblickému zamysleniu, chválam a modlitbám za Izrael.

Plagát na stiahnutie

Svetový pamätný deň holokaustu bol stanovený v roku 2005, keď Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo dátum 27.1. za pamätný deň oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v Poľsku (27.1.1945).

Hlavným hosťom večera bude Fedor GÁL, ktorého slovenská verejnosť pozná hlavne z novembra 89 a udalostí po ňom. Fedor Gál sa narodil v roku 1945 v koncentračnom tábore Terezín. Jeho otec bol ako tridsaťpäťročný zastrelený jednotkami SS na konci vojny, počas pochodu smrti zo Sachsenhausenu do Schwerinu. V roku 2008 natočil Fedor Gál dokument Krátka dlhá cesta, v ktorom sa vydal po stopách svojho otca a reflektuje v ňom svoje osobné prežívanie témy holokaustu.

Druhá časť večera bude patriť biblickému zamysleniu, chválam a modlitbám za Izrael. Každoročne akciu organizujeme v spolupráci s ICEJ (Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo v Jeruzaleme) a kresťanskými zbormi združenými v platforme Kresťania v meste (KvM). Každoročne pozývame zaujímavých hostí, ako boli veľvyslanci Izreala na Slovensku, prof. Mešťan a ďalší. Veríme, že je dôležité, aby sme nezabúdali na hrôzy vojny a etnickej katastrofy, ktorú nazývame Holokaust alebo hebrejsky Shoah, ktoré sa odohrali len niečo viac než pred pol storočím. Svetový deň Holokaustu je tiež pripomienkou pre kresťanov, aby sa už nič podobného nemohlo opakovať, a aby sme nezabúdali na Izrael v modlitbách.

img

Podporte našu službu!

Finančná podpora smeruje na náklady s evanjelizáciami na Slovensku a stavbu cirkevnej budovy v Bratislave