Letný tábor 2012

7 biblických divov sveta

 

A je to tu. Prišla sobota 7. júla a okolo obeda sa na hlavnej stanici v Bratislave stretáva okolo 50 detí a lídrov, ktorí plní očakávania vyrážajú na nezabudnuteľnú púť za 7 biblickými divmi sveta. 

Dejiskom tohtoročného tábora sa stala chata Július neďaleko Vyšnej Slanej v okrese Rožňava. Kým deti a lídri cestovali vlakom a v Šuranoch a Zvolene pribrali k sebe ďalších táborníkov, menšia skupinka lídrov usilovne od obeda pracovala na prípravách tábora priamo v jeho dejisku. 4 osobné autá plne naložené materiálom a batožinou mali čo robiť, aby zvládli 4 hodinovú cestu v teplom počasí. O to viacej vodičov tešila skutočnosť, že na chate Július na nás čaká bazén, ktorý všetkých lákal, aby sa ochladili. Napriek tomu sme odolali dovtedy, kým všetko nebolo pripravené na príchod táborníkov.

Niečo po piatej hodine začali prichádzať prvé deti. Tie priviezli priamo do tábora rodičia. Všetci sme však netrpezlivo čakali na našich vlakových cestovateľov, ktorých v Rožňave čakal autobus a priviezol ich až ku chate. Aby sa vo vlaku nenudili, mali pripravené rôzne hry a kvízy. Hlavne “Vlakové bingo” sa postaralo o chaos vo vagóne, avšak obetaví lídri ho dokázali napriek všetkému bravúrne zvládnuť.

Okolo siedmej hodiny natešené výkriky lídrov a detí, ktoré už na chate boli oznamovali príchod autobusu. Predtým, než sa z neho vyvalila vlna detí naša Jayne nastúpila do autobusu a oboznámila všetkých so základnými pokynmi. Potom už nastal presun a rýchle ubytovanie. Hneď po ňom išla prvá skupina detí na večeru a druhá mala zatiaľ voľný program.

Po večeri sme sa všetci presunuli do veľkého cirkusového stanu, ktorý nám mal slúžiť na ranné a večerné stretnutia. Vďaka nemu sme mali veľa možností na využitie aj počas nepriaznivého počasia. Prvé večerné stretnutie začalo privítaním a blokom chvál, ktoré boli oproti minulým rokom oveľa profesionálnejšie, aj vďaka dovezenej technike a rozšíreniu tímu lídrov o bratov z chváliaceho tímu. Po chválach deti zabavilo divadlo z dielne pastora Martina Hunčára, kde sa skupinka “popletených” cestovateľov ocitla v prvej z krajín a objavila prvý artefakt “Glóbus” v Londýnskom múzeu, ktorý hovoril o prvom biblickom dive a tým bolo Stvorenie. Večerné stretnutie tiež obohatili videá, ktoré hovorili o táborových pravidlách, prípravách tábora a stretnutie zakončila predpoveď počasia našej staronovej známej Frederiky, ktorá na našom tábore predsa nesmie chýbať. Unavení z cesty sme všetci rýchlo zaspali a tešili sa na nový deň.

Nedeľné ráno nás privítalo slnečným počasím, čo nás veľmi tešilo, pretože bazén bol veľkým lákadlo. Po rozcvičke a rannej hygiene išli na raňajky najprv dievčatá a potom chlapci. Po nich mali deti zhruba pol hodinu času na doupratovanie izieb a prípravu na ranné stretnutie. Oproti tomu večernému bolo ranné stretnutie obohatené o skupinku dvoch agentov MISSI a ON a dvoch agentiek IMPO a SIBBLE. Táto štvorica medzi sebou nielen že súťažila o to, kto z nich je lepší, ale tiež prinášala do múzea nájdené artefakty, ktoré sa objavili vždy večer. Rovnako tiež deťom vždy predstavila niektorú z biblických postáv, ktorými bol napríklad Noe, Nehemiáš, Šalamún, Ježiš…

Po rannom stretnutí sa deti rozdelili do biblických skupín podľa veku a spoločne s lídrami rozoberali danú tému dňa a postupne spoločne začali stavať piliere viery, ktoré im aj v budúcnosti majú pomôcť zvládnuť rôzne životné situácie. Kým staršie deti sa týmito témami zaoberali hlbšie, mladšie deti vyplňovali rôzne kvízy v pracovných listoch, alebo vyrábali na danú tému rôzne výrobky.

Po biblickom stretnutí prebiehali workshopy. Tento rok mali deti možnosť vybrať si tieto: divadelný, chvály, tvorivé dielne, tanečný, športový, Surprise a plávanie. V rámci divadelného workshopu deti cvičili divadielka, v chváliacom sa pre zmenu pod dohľadom lídrov z chváliaceho tímu učili spievať a hrať nové chvály, na tanečnom sa učili tancovať. Športový workshop lákal najmä chlapcov, nakoľko sa na ňom mohli učiť základy baseballu alebo hrať tenis. Plávanie bolo zase určené hlavne pre deti, ktoré sa chceli naučiť plávať alebo deti, ktoré sa chceli zdokonaliť v plávaní. Surprise, teda prekvapenie, bolo ako vždy prekvapením a tento rok sa postaralo o vytvorenie niekoľkých videí a vydanie táborových novín na konci tábora.

Po obede a obedňajšom oddychu, prebiehalo bodovanie izieb a po ňom sme hlavne počas teplého počasia trávili v bazéne a pri spoločných hrách a súťažiach, ktoré si pre nás pripravili lídri dňa. Mnohé z hier boli veľmi veselé a veľmi sme sa pri nich zabavili.

Streda bola venovaná celodennému výletu do Slovenského raja. Kým menšia skupina detí a niekoľkých lídrov sa vydala Stratenskou dolinou smerom k vodnej nádrži Palcmanská maša, väčšia skupina zamierila do jedinej sprístupnenej rokliny z južnej strany Slovenského raja, ktorým je Zejmarská roklina. Presun rebríkmi bol pre niektorých veľmi adrenalínový, ale zvládli ho všetci. Na planine Geravy sme si dali zaslúženú kofolu a zjedli obed v balíčkoch. Tu nás stihla zastihnúť aj búrka, pred ktorou sme sa ukryli v neďalekom bufete v budove lanovky z Dediniek na Geravy, ktorá však nepremáva. Po výdatnom daždi sme sa opatrne pustili dolu svahom do Dediniek, kde už medzitým dorazila prvá skupina a kde nás mal vyzdvihnúť autobus. Trochu špinaví sme sa umyli pri poslednej studničke nad dedinou a potom sa zvítali z prvou skupinou. Autobus už na nás čakal a tak sme hneď bez čakania vyrazili späť na chatu Július.

Vo štvrtok večer medzi nás zavítal pastor Peter Čuřík, ktorý potom v piatok ráno ku nám hovoril na tému Konečného víťazstva Božieho kráľovstva. Tento deň bol totiž zakončením nášho tábora a témou dňa boli Zjavenia Jána.

Z môjho pohľadu môžem povedať, že išlo o jeden z najlepších táborov Slova života, ktorého sa zúčastnilo 49 detí, 20 lídrov a 3 rodičia. Prostredie a celkový program tábora boli úžasné a tím lídrov tvorili počas celého tábora vynikajúci lídri a služobníci zboru, za čo im patrí vďaka. Rovnako je tiež dôležité poďakovať sa nášmu oddanému zdravotníkovi Jirkovi Jurekovi, ktorý sa obetavo staral o našich maródov vo dne i v noci.

A preto, že sa nám miesto nášho tábora veľmi páčilo o rok sa stretneme znova na rovnakom mieste v termíne od 13. do 20. júla 2013. Nezabudnite preto sledovať aktuálne informácie o budúcoročnom tábore na tejto webovej stránke.

Už teraz sa tešíme na Vás.

 

 

{gallery}201207_detsky_tabor{/gallery}

 

img

Podporte našu službu!

Finančná podpora smeruje na náklady s evanjelizáciami na Slovensku a stavbu cirkevnej budovy v Bratislave