7 biblických divov sveta

Letný detský tábor neďaleko Slovenského raja

Po úmornej ceste vlakom sme sa všetci konečne stretli na chate Július v rekreačnom stredisku Baník pod Radzimom vo Vyšnej Slanej. Druhý júlový týždeň sme ešte mali krásne horúce počasie, len ku koncu už nám pršalo o trochu viac, ako by sme si priali. Prípravy na tohtoročný tábor prebiehali už od septembra minulého roku, postupne sme budovali náš tím, rozdeľovali úlohy pre jednotlivých lídrov a dolaďovali detaily. Každoročne máme o niekoľko detí viac, tentoraz už ich bolo 49, z toho aj päť z Detského domova Nádej v Bernolákove. Veľmi sme sa potešili, že tieto deti, ktoré sme predtým nepoznali, dobre zapadli do kolektívu.

Stretnutia prebiehali kreatívnou formou. Do programu, práce v biblických skupinách a starostlivosti o najmenších sa zapojilo až 20 dospelých. Každý deň sme sa preniesli medzi popletených cestovateľov, vedených pánom Šedimúdrym, ktorí sa záhadne vždy ocitli v neznámej krajine a odhaľovali jednotlivé artefakty týkajúce sa siedmich biblických divov sveta. Deti sa tak zoznamovali s pamätihodnosťami na rôznych kontinentoch (napr. Čínsky múr) a zároveň objavovali podobnosť nachádzajúcu sa v Biblii (napr. Jeruzalemský múr). Deti raz s Noem (Martinom Hunčárom) oslavovali jeho 600. narodeniny, inokedy ich povzbudzoval ako Nehemiáš, aby sa zapojili do stavby múra. Každé ráno v rámci ranného stretnutia vystupovali tajní agenti MISSI a ON a IMPO SIBLE, ktorí postupne nájdené artefakty prinášali do múzea a zároveň skvele deti zabávali.

Okrem ranných a večerných stretnutí prebiehali počas dňa workshopy, na ktoré sa deti prihlasovali po rannom stretnutí. Tento rok mali na výber z tvorivých dielní, plávania, divadla, športového workshopu, tancovania, hudobného workshopu a „Surprise“ (Prekvapenie). Na plávaní sme sa zamerali najmä na začiatočníkov, deti urobili veľké pokroky. Počas hudobného workshopu si deti pripravili hru na hudobné nástroje a spev a dokonca nás na záver tábora prekvapili zložením novej piesne. Umelecky nadané deti zhotovovali rôzne výrobky nielen z papiera, ale aj  z iných materiálov. Deti, ktoré sa zúčastnili divadelného workshopu, mali možnosť predviesť svoje predstavenie na konci týždňa. Krásne divadielko o horčičnom semienku malo v sebe silný duchovný náboj. V rámci popoludňajšieho programu prebiehali rôzne netradičné hry (okrem futbalu a tenisu aj baseball) a športové súťaže o ceny. Vyvrcholením bol duatlon, keď súťažili štafety v behu a plávaní.

 

Neodmysliteľnou súčasťou bola aj táborová predpoveď počasia v podaní Frederiky (Lenky Šimkovej), ktorú tentoraz vtipne dopĺňala východniarskym nárečím jej príbuzná Akirederf (Blonďa). 

V stredu sme sa vydali na celodenný výlet do Slovenského raja a navštívili sme Zejmarskú roklinu, jedinú roklinu prístupnú z južnej časti.. Deti s radosťou lozili po rebríkoch a užívali si nevšedné dobrodružstvo. Menšie deti a deti so zdravotnými problémami absolvovali trasu v Stratenskej doline smerom k vodnej nádrži Palcmanská Maša.

Na konci pobytu nás navštívil aj pastor Peter Čuřík, ktorý deťom kázal a modlil sa za to, aby vynikli v oblasti, do ktorej ich Pán Boh povolal. Ocenil Božiu prítomnosť na našich detských stanových bohoslužbách. Deň pred jeho príchodom viaceré deti zakúsili Boží dotyk a viaceré z nich si obnovili vzťah s Bohom. Potešili sme sa, keď sme videli, ako sa staršie dievčatá samy vrátili na izby, čítali si spoločne Bibliu a potom nás zahrnuli novými otázkami. Keď sme sa lúčili, deťom bolo smutno, že sa s ostatnými tak skoro neuvidia, keďže sú z iných miest. Jedno dievča navrhlo, že sa na najbližšom stretnutí bude modliť, aby tento rok prešiel čo najrýchlejšie…

Martin Hunčár, Naďka Jančárová a Jayne Godfrey

 

Vedúci o tábore

Som rád, že som mohol pomôcť na letnom tábore a byť tak súčasťou niečoho užitočného. Jirko J.

 

Bola som tu po prvýkrát a v očakávaní, aké to bude. Hneď po príchode som vnímala prijatie a cítila som sa s deťmi veľmi dobre. Páčil sa mi výlet v Slovenskom raji, detské zhromaždenia (dosť sme sa na nich nasmiali), aj miesto a vybavenie tábora. Miška Cannon

Prežili sme zaujímavý týždeň. Počasie bolo priam ideálne a bazén pre deti ako čerešnička na torte. Dostali sme k dispozícii aj veľký stan na spoločné stretnutia. Vedúci vytvorili dobrý tím, ktorý na tábore nielen pracoval, ale si ho aj užíval. Verím, že Božie slovo, prezentované rôznymi spôsobmi, sa vrylo do všetkých sŕdc a bude v nich pôsobiť aj naďalej. Odniesli sme si krásne zážitky a spomienky. Zuzka Kušnirová

 

Deti o tábore

Tento tábor bol fakt super! Workshopy boli super, hlavne „Surprise“. Škoda len, že posledných par dní pršalo. Bazén bol najlepší. A bufet ešte lepší. Terezka

 

Tento tábor bol fantastický! Neviem sa dočkať na budúci rok. Lídri boli skvelí. Natália Č.

 

Najviac sa mi páčil baseballový workshop. A výborné bolo aj to, že sme mali tenisový turnaj. Zlé však bolo to, že sme nestihli futbalový turnaj. Filip A.

 

Páčil sa mi bazén, chvály, stretnutia, divadlá, workshopy, hry… aj to, ako sme boli rozdelení na izbách. Ester L.

 

Kuchárky dobre varili. Bufet by mohol byť dlhšie otvorený. Namiesto Frederiky by tam mohol byť aj niekto nový. Marko

 

Najlepšie bolo kúpanie. Páčila sa mi aj výtvarná, biblické hodiny, stan, chvály aj divadlo. Petronelka

img

Podporte našu službu!

Finančná podpora smeruje na náklady s evanjelizáciami na Slovensku a stavbu cirkevnej budovy v Bratislave