Stále sa niečo deje

V Bratislave vyhlásili mimoriadnu situáciu, Dunaj prekonal deväť metrov. Tak presne toto sa odohráva práve teraz ako píšem tieto riadky, vzdušnou čiarou asi 800 metrov odo mňa. Ja si tu ale sedím na posteli, píšem zamyslenie, a ak by som si to neprečítal na internete, alebo nevidel v správach, priznám sa, že by som nemal ani najmenšie tušenie, že sa niečo deje. Ale ono sa deje. Stále sa niečo deje. Častokrát sa celkom podstatné veci dejú celkom blízko nás, bez toho, aby sme o tom mali čo len najmenšie tušenie. Častokrát pre nás ten najobyčajnejší deň, kedy sa v podstate nič nestalo, všetko prebehlo ako vždy a my sedíme doma v kresle a čakáme čo dobré bude na večeru, môže byť pre niekoho deň D. Deň, kedy sa niečo stalo, zmenilo, začalo, alebo skončilo. Častokrát nevieme čo všetko sa okolo nás odohráva.

 

Presne tak ako to asi pred 2000 rokmi netušil istý Ananiáš, že len kúsok za mestom na ceste sa niekomu začal radikálne meniť život (viď Skutky 9 kapitolu). Že bol zrazený zo svojho koňa a stretol sa s Ježišom. Pre Ananiáša to bol bežný deň. Keďže jediné čo o ňom z Biblie vieme je to, že bol nejaký učeník a že býval v Damašku, môžeme si trochu vymýšľať. Povedzme, že Ananiáš bol realitný maklér a práve hľadal nové vhodné pozemky na stavbu luxusných víl pre Damašskú smotánku. Celý deň mal stretnutia a obhliadky rôznych pozemkov. Večer sa vrátil domov a potom, či pred večerou, či po večeri, to žiaľ nie je jasné, prehovoril k nemu Boh. „Ananiášu!“ A Ananiáš odpovedal: „tu som, Pane“. Viete, ono to nie je len tak. Vždy, keď tieto riadky v Biblii čítam, uvedomujem si aká je to vzácnosť, že Boh hovorí. Že hovorí priamo k ľuďom a dokonca priamo ku konkrétnym ľudom a evidentne ich pozná. A vzácnosť je aj to, že sú ľudia, ktorí ho počujú a že tí ľudia nemusia byť ničím zvláštni, ani výnimoční, že to nemusia byť len apoštoli, kňazi, pastori, ale že to môžu byť nejakí obyčajní učeníci, ktorí sa práve vrátili z práce. Ich rozhovor pokračoval. Boh mu povedal o Saulovi a potom Boh urobil niečo zvláštne. Boh Ananiáša poslal k Saulovi. Aj napriek tomu, že sa Saulovi zjavil sám Ježiš a že s ním hovoril, Boh teraz prichádza k Ananiášovi a posiela ho za Saulom. Boh si používa človeka. A to toho najobyčajnejšieho. Biblia nehovorí že by bol Ananiáš kňazom, alebo pastorom, alebo apoštolom. Ananiáš bol nejaký učeník. Presne taký, ako som ja, alebo ty. Boh si používa obyčajných učeníkov.

 

Možno sa v našom okolí odohráva niečo, o čom nemáme ani tušenia. A teraz nehovorím o záplavách a 9 metrovom Dunaji. Možno vo vedľajšom byte niekto volá zúfalo o pomoc a hľadá pravdu. Možno kolegu v práci nejaká udalosť „zhodila z koňa“ a on si začal uvedomovať, že tu existuje aj niečo viac. Možno kúsok od teba chodí ďalší Saul a potrebuje stráviť niekoľko dní s učeníkmi. Poďme byť pripravení a poďme odpovedať, keď Boh hovorí. Nielen ústami, ale aj skutkami, pretože stále sa niečo deje.

 

img

Podporte našu službu!

Finančná podpora smeruje na náklady s evanjelizáciami na Slovensku a stavbu cirkevnej budovy v Bratislave