Čo s náročnejšími úsekmi života

Úloha duchovného lídra by sa dala pripodobniť k horskému vodcovi. Spomínate si na nejakú ťažkú túru? Tie ľahšie človek zvládne v pohode sám, ale na tie namáhavejšie potrebuje skúseného sprievodcu. Podobne je to aj v živote. Niektoré veci dokážeme zvládať sami, no náročnejšie úseky života sa dajú ťažko prejsť bez pomoci. Každý z nás potrebuje z času na čas počuť nejaké povzbudenie, poprípade napomenutie, či dostať múdru radu.

Dokážeme akceptovať, že horský vodca je v Himalájach nevyhnutnosťou. Výpravy si dokonca najímajú miestnych šerpov, aby im pomohli pri orientácii a s nákladom. A to je v podstate presne to, čo je úlohou kresťanského lídra – pomôcť druhým zorientovať sa, ukázať im na Ježiša – teda na správnu cestu a pritom im pomôcť s bremenami, ktoré nesú. Koľkým z nás už láskavé slová vliali nové sily do života? Možno si ešte spomeniete na časy v školskej lavici, keď nejaké milé slová od pani učiteľky spôsobili, že sme mali pozitívny vzťah k predmetu, ktorý nás učila.

Okrem toho, niektoré veci len veľmi ťažko unesieš sám. Napríklad také vchodové dvere. V tomto prípade to nie je len o váhe, ale aj o rozmeroch, pretože činku tej istej hmotnosti by si zdvihol, no odniesť dvere je dosť namáhavé. Keď ich ale nesú dvaja, je to hračka. Aj my by sme mali rozoznať, na čo pomoc nepotrebujeme a na aké „dvere“ už potrebujeme duchovného „parťáka“, ktorý by nám ich mohol pomôcť preniesť. Deti môžu dostať pri nesení ťažkých vecí aj pruh. Zaujímalo by ma, koľko kresťanov trpí duchovným pruhom! Niektorí sa hrajú na veľkých hrdinov a potom sa čudujú keď sú preťažení!

Nájsť ten správny smer môže byť životne dôležité. Keď som bol mladší, veľa som bicykloval. K maturitám som dostal horský bicykel a prejazdil som ním krížom-krážom Malé Karpaty. Bavilo ma chodiť stále po nových cestách. Raz som išiel už dosť neskoro, ale podľa mapy som sa mal dostať cez les na hlavnú cestu. Bol som príliš hrdý, aby som sa v dedine na to niekoho opýtal, či sa nemýlim. Bol som rozhodnutý. Niektorí kresťania sa púšťajú do dôležitých rozhodnutí bez toho, aby sa poradili s pastorom alebo s nejakým skúseným služobníkom. Pamätám si, že som sa vydal hustým lesom, no zrazu začala cesta prudko stúpať. Naštvalo ma, že v mape tieto vrstevnice neboli zaznačené. Viete, že v živote to býva podobné? My si niečo naplánujeme, nepredpokladáme problémy a protivenstvá a keď sa zrazu objavia, tak sme prekvapení. Náhle sa vtedy zotmelo a ja som sa ocitol stratený v lese na bicykli, ďaleko od nejakej cesty. Začalo to byť dosť divoké a pomerne nebezpečné, pretože sa už nedalo ani vrátiť. Ešteže nebola veľká zima. Veľmi som si oddýchol, keď som po niekoľkých zúfalých hodinách hľadania konečne našiel asfaltku, ktorú som hľadal.

Aj veriaci niekedy ľahko zídu z cesty, a tým zabraňujú naplneniu zasľúbení a často brzdia aj druhých. Napríklad v Starom zákone Mária zhrešila a keď ju Mojžiš napomenul, tak celý Izrael musel čakať kvôli nej niekoľko dní. Nedopusť sa podobnej chyby. Buď dosť pokorný na to, aby si nasledoval novodobých Mojžišov, či Jozuov, napriek ich nedokonalosti. Potom o zasľúbenej zemi nebudeš iba snívať a rozprávať, ale budeš v nej naozaj žiť!

 

img

Podporte našu službu!

Finančná podpora smeruje na náklady s evanjelizáciami na Slovensku a stavbu cirkevnej budovy v Bratislave