Moje tvoje víťazstvo

Včera bolo 17. novembra a na Slovensku sme si pripomenuli deň boja za slobodu a demokraciu. Vo večerných správach bola na margo tohto sviatku reportáž, kde sa pýtali školákov na udalosti z novembra 1989 a zistili, že dnešní školáci o tom nemajú priveľa informácií a taktiež to nie je téma, ktorá by bola pre nich výnimočne dôležitá. Demokraciu a slobodu vnímajú ako prirodzenú súčasť života. Je to realita do ktorej sa narodili a v ktorej žijú. November 1989 – to je proste niečo, čo sa stalo predtým než sa narodili a pre nich je to len informácia z histórie. V skutočnosti je to však oveľa viac. To, že ich dnešná realita vyzerá tak ako vyzerá je len vďaka tomu, že za to niekto kedysi bojoval a vybojoval. Keď už sme pri tých sviatkoch, 8. mája si každý rok pripomíname víťazstvo nad fašizmom. Je to víťazstvo, ktoré stálo veľa. Viac ako 70 miliónov ľudských životov. A hoci pre mňa je 2. svetová vojna tiež skôr historickou udalosťou z dejín, uvedomil som si ako som vďačný tým, ktorí bojovali za to, že dnes môžem žiť vo víťazstve, ktoré oni vybojovali.

 

Áno, ak by sme išli hlbšie do minulosti, bolo veľa vojen, víťazstiev a porážok, ktoré sformovali realitu dneška. Od veľkých a významných vojen a udalostí až po malé víťazstvá jednotlivcov v rôznych oblastiach života. Bitky a vojny o ktorých vôbec netušíme a ani sa už asi nedozvieme, no napriek tomu dnes žijeme realitu víťazstva, ktoré dosiahli. A nemám teraz na mysli len historické udalosti a fyzické boje a vojny, ale aj „malé“ víťazstvá jednotlivcov v osobnom živote. Issac Newton raz povedal: „Ak som videl ďalej než iní, bolo to preto, že som stál na pleciach obrov“. Ktovie kto boli títo obri v živote Issaca Newtona. Možno tí jeho obri vyzerali úplne inak než by sme si ich predstavili. Možno jeden z jeho obrov bola jeho mama, ktorá aj napriek ťažkým podmienkam po smrti manžela bojovala a jej víťazstvá sa stali Issacovými víťazstvami.

 

Možno si práve hovoríš, že ty si nemal také šťastie v živote a nebolo veľa obrov, ktorí by ťa podporili, ale naopak bolo veľa obrov, ktorí sa ťa snažili utlačiť. Každopádne ťa chcem povzbudiť aby si sa nevzdával, pretože ty sa môžeš stať takýmto obrom a povzbudením pre niekoho iného. Niekto raz povedal, že víťazom nie je ten kto nikdy nezlyhá, nepadne a neprehrá, ale ten, kto sa nikdy nevzdá. Sú ľudia, ktorí priniesli obrovské povzbudenie do môjho života a som im nesmierne vďačný, že vybojovali svoje boje, nevzdali sa a dosiahli víťazstvo. Tieto ich víťazstvá v živote, viere, vo vzťahoch pomohli zvíťaziť aj mne. A k tomu ťa chcem povzbudiť aj ja. Nevzdávaj sa a bojuj! Má to význam a záleží na každom jednom boji a každom jednom víťazstve. Totiž nie je to len o tebe. Tvoje víťazstvo nie je len tvojím víťazstvom. Tvoja vyhraná vojna prináša víťazstvo iným.

 

img

Podporte našu službu!

Finančná podpora smeruje na náklady s evanjelizáciami na Slovensku a stavbu cirkevnej budovy v Bratislave