Duša človeka

Keď hovorím o ľudskej duši, mám na mysli myseľ, vôľu a city človeka. Nemožno ho rozkúskovať, nie je múdre, aby sme príliš oddeľovali ducha od duše a tela. V skutočnosti je všetko prepojené. Ak niečo spôsobuje bolesť môjmu telu, nemôžem alibisticky tvrdiť, že sa to netýka mojej duše. Nie ste bytosti pozostávajúce z troch častí, ste celistvé osobnosti, ktoré majú ducha, dušu i telo. Duševné je niečo, čo je spojené s našou mysľou – zahŕňa to všetky aktivity, ktoré súvisia s naším mozgom. Najnovšie vedecké výskumy potvrdzujú úžasné schopnosti ľudského mozgu.Podľa nich sa v mozgu stále tvoria nové mladé nervové bunky (neuróny). Dokonca ajinteligenčný kvocient (IQ), o ktorom sa vždy tvrdilo, že je od raného detstva nemenný, sa údajne dá zvýšiť. Cathy Priceová z Londýnskej univerzity uskutočnila výskum, v ktorom zistila, že trénovaním mozgu si jednotlivci dokázali zvýšiť IQ až o dvadsať bodov, čo znamenalo posunutie z priemeru do vysokého nadpriemeru, a to aj u dospelých osôb. K podobným výsledkom dospel aj michiganský tím, ktorý sa zaoberal výskumom medzi deťmi.

 

Rád hrám šach – súboj dvoch armád, pri ktorom sa nepreleje ani kvapka krvi. V minulosti som sa mu venoval až príliš, ale keď si dnes sem-tam zahrám nejakú partičku, cibrím si pamäť. Šach je znamenitá hra, je to neustále kalkulovanie v tvorivom móde pri čo najväčšej miere predstavivosti. Umenie hrať šachje umenie čítať pozície. Daná pozícia je hieroglyf, ktorý lúštime.Počet kombinácií našachovnicido štyridsiateho ťahu prevyšuje počet atómov v známom vesmíre.

 

Je dokázané, že u ľudí, ktorí si aj v staršom veku cibria svoju myseľ, lúštia krížovky či sudoku, sa neprejaví tak ľahko demencia (napr. Alzheimerova choroba). Ak sa človek učí nové veci, vytvárajú sa v mozgu nové miesta a spojenia. Sú tým hustejšie, čím viac sa používajú. Zároveň však, ak sa nepoužívajú, prichádzame o ne. Náš mozog váži približne iba jeden a pol kilogramu, no napriek tomu sa skladá až z dvanástich miliárd buniek, z ktorých každá je prepojená s desiatkami tisíc iných buniek, čo pri spočítaní predstavuje stodvadsať biliónov spojení.

 

Výskum mozgovej kôry stále nie je ukončený. Ako sa učíme a ako je možné, že si vôbec niečo dokážeme zapamätať? Prečo zabúdame? Premýšľali ste niekedy nad tým, ako je možné, že vieme, že sme niečo zabudli? Nejaká stopa po tej informácii musela v mozgu zostať!

 

Do duševnej oblasti patrí aj tvorivosť. Tisíce vedeckých objavov a neustále zdokonaľovania len potvrdzujú, že sme stvorení na Boží obraz. Boh je Stvoriteľom a neustále tvorí nové a nové veci. Aj ja mám pri písaní kníh pocit „malého stvoriteľa“. Píšem román a s bázňou si uvedomujem, že vytváram niečo, čo tu ešte nebolo. Obvykle ma to tak naštartuje, že som schopný písať s novou vervou a energiou. Géniovia ľudstva obvykle priznávali, že ich myšlienky, ktoré viedli k inováciám a prevratným vynálezom, im akoby niekto vnukol.

 

Nemôžeme zabudnúť na umenie, na maľby, ktoré sú predmetom obdivu miliónov ľudí. Odkiaľ sa vzali úchvatné klasické hudobné diela, symfónie či iné veľkolepé prevratné nápady a melódie, ktoré chytili za srdcia fanúšikov na celom svete? Ozaj, kedy ste boli naposledy na hodnotnom koncerte, aby ste trochu ulahodili svojej duši?

 

A čo divadlo a filmy? Vo svojej čistej podobe sú odrazom neutíchajúcej túžby ľudskej duše tvoriť, produkovať, hľadať sebareflexiu, zamýšľať sa nad morálnymi hodnotami.

 

Do sféry duše patria aj pocity. Niekedy sme negatívne naladení, inokedy zasa veľkí optimisti. Naše emócie s nami hádžu hore-dolu. Pocity by nás však nemali riadiť. Božou vôľou však nie je ani to, aby sme pocity vôbec neprejavovali. Niektorí muži s tým zápasia, za ich kamennou tvárou sú potlačené všetky emócie. Určite ste počuli o tom, že smiech lieči. To potvrdzujú aj lekári. Doprajete si aj nejakú zábavu? Život je predsa viac než len práca. Možno vám práve napadli myšlienky o bezbrehej hriešnej párty (vidíte, ako si naša myseľ dokáže domýšľať?). Nemyslím na nič zlé, existuje čistý humor a aj pravá, nefalšovaná radosť v Bohu. Pokiaľ ste ešte nestretli ľudí, ktorí sa dokážu skutočne radovať v Božej prítomnosti, neznamená to, že niečo také neexistuje! Poznám kazateľov, ktorí sú v súkromnom živote (a niekedy aj za kazateľnicou) veľmi veselými ľuďmi.

 

Viete, že aj slzy majú pozitívny účinok? Zistilo sa, že chorí ľudia plačú menej než zdraví. Nemyslím tým plač, ktorý vznikne tým, že krájate cibuľu, ale plač, ktorý vyplavuje na povrch emócie. Dokonca vraj obsahuje určité špecifické prvky, ktoré neobsahuje „cibuľový“ plač. Sám som počas modlitby veľa ráz zažil takéto očistenie duše. Po ňom som mal pocit, akoby mi niekto umyl okná na duši. Kto kedy povedal, že sa máme hanbiť za slzy? Kázne, ktoré sa najviac dotýkali ľudí, som hovoril so slzami v očiach.

Tento článok je prevzatý z knihy Zdravý životný štýl, ktorá vyšla v apríli 2014.

img

Podporte našu službu!

Finančná podpora smeruje na náklady s evanjelizáciami na Slovensku a stavbu cirkevnej budovy v Bratislave