Joyce Meyer – Od zlozvykov k dobrým návykom

„Víťazstvo je zvyk; nanešťastie to isté platí aj o prehre. Ak sa raz naučíš s niečím prestať, stane sa ti to zvykom.“ Vince Lombardi

 

Joyce Meyer je celosvetovo uznávanou kresťanskou spisovateľkou, autorkou takmer stovky motivačných kníh. Veľkú popularitu si na Slovensku získali tituly: Sila myšlienok, Ako zvládať svoje emócie a Drž si jazyk na uzde. Jej rozhlasové a televízne vysielanie Enjoying Everyday Life sledujú milióny divákov po celom svete a konferencií, ktoré organizuje, sa zúčastňujú tisíce ľudí. Prichádzame s ďalšou knižnou novinkou, ktorá je pre súčasnú dobu veľmi aktuálna. Všetci máme isté návyky; niektoré dobré, iné nie. Dodržiavanie dobrých nám prospieva, pretože do života prinášajú radosť a silu; zlozvyky nás oberajú o pokoj a bránia v dosahovaní úspechu. Zlozvykov by sme sa najradšej zbavili lusknutím prstov, také jednoduché to však nie je.

Prinášame vám úryvok z prvej kapitoly.


Anatómia zvyku

Zvyky nadobúdame opakovaním a keď si ich osvojíme, vykonávame ich nevedome alebo s minimálnym úsilím. Najprv ich formujeme my, neskôr ony formujú nás. O tom, akými ľuďmi budeme, rozhodujú veci, ktoré robíme pravidelne. Nenechaj sa oklamať myšlienkou, že nemáš na to, aby si zmenil svoje správanie. Pravda je totiž taká, že ak skutočne chceš, dokážeš všetko zmeniť. Prinajmenšom splníš Božiu vôľu. A práve tým sa chcem v tejto knihe zaoberať.

Zistila som, že ak sa sústredím na dobré veci, ktoré potrebujem a chcem dosiahnuť, pomáha mi to prekonať zlé, ktoré nechcem robiť. Apoštol Pavol v Liste Rimanom 12:21 hovorí, že zlo prekonáme dobrom. Tento verš bude jedným zo základných textov, ktoré nás budú sprevádzať na našej ceste. Druhý citát sa nachádza v Liste Galaťanom.

„Žite podľa Ducha a nebudete spĺňať žiadosti tela“ (Gal 5:16, Ekum. pr.).

Ak sa budeš zameriavať na zlo, ktoré páchaš, nepomôže ti to robiť dobro, po ktorom túžiš. To je dôležitá biblická pravda. Dobro je silnejšie než zlo, svetlo dokáže pohltiť tmu a život víťazí nad smrťou. To, čo Boh ponúka, je vždy silnejšie než satanove ponuky. Diabol chce, aby nás ovládali zlozvyky, ale Božou vôľou je, aby sme nasledovali Ducha Svätého a nechali sa ním viesť ku krásnemu životu, ktorý nám Ježiš získal svojou smrťou na kríži. A krásny život tvoria dobré návyky.

Pri rozvíjaní a odbúravaní návykov je dôležité zamerať sa na to, čo chceme urobiť, nie na to, s čím chceme prestať. Napríklad, ak sa prejedáš a chceš sa naučiť správne stravovať, nemysli celý čas na jedlo! Neprezeraj si kuchárske knihy s obrázkami dezertov, na ktoré sa ti hneď začnú zbiehať slinky. Namiesto toho si prečítaj dobrú knihu o zdravom stravovaní. Zamestnávaj myseľ niečím užitočným, aby sa netočila stále okolo jedla.

Ak sa chceš naučiť pravidelne cvičiť, nepremýšľaj a nehovor, aké je to ťažké, ale zameraj sa na výsledky, po ktorých túžiš. Iste, bude ťa to stáť čas, ktorého nemáš nazvyš, a spočiatku to bude aj bolieť. Keď som v roku 2006 začala prvý raz cvičiť pod dohľadom trénera (mala som vtedy 64 rokov), rozbolelo ma celé telo a myslela som si, že som chorá. Nasledujúce dva roky som mala pocit, že ma bolesť neopúšťa. Popravde, na niektorých partiách som stále cítila svalovicu. Nakoniec som sa z tohto pocitu začala tešiť, pretože vďaka nemu som vedela, že sa posúvam vpred.

Chceš sa dostať z dlhov? Nepremýšľaj a nehovor o tom, čo všetko si nemôžeš dovoliť, kým nesplatíš všetky dlhy. Nezameriavaj sa na negatívnu časť svojho cieľa, ale hovor o tom, aké to bude úžasné, keď budeš slobodný spod bremena finančných dlhov.

Odmena je veľkou motiváciou pri dosahovaní úspechov. Predstav si odmenu, ktorá ťa čaká, keď dorazíš do cieľa, a budeš mať silu dosiahnuť ho. Nezaťažuj si myseľ negatívnymi myšlienkami, lebo prehráš skôr, než začneš bojovať. „Kam myseľ bočí, tam človek vkročí.“ Dbaj preto na to, aby sa tvoje myšlienky týkali viac toho, čo chceš dosiahnuť, než toho, čomu sa chceš vyhnúť.

Zvyk je niečo, čo robíme bez premýšľania. Ide o osvojený spôsob správania, ktorý vznikol pravidelným opakovaním. Údajne až 40 % všetkých našich činností má charakter zvyku.

 

Opakovanie

Opakovanie je základným prvkom vytvárania zvykov, či už dobrých, alebo zlých. Pri upevňovaní nového návyku je vhodné nechávať si na rôznych miestach poznámky, ktoré ti pripomenú, čo máš robiť. Pros o to aj Ducha Svätého, aby ti to tiež pripomínal. Biblia o Ňom hovorí, že nám v správny čas všetko pripomenie (Ján 14:26).

Moja dcéra Sandra často potrebuje počuť slová povzbudenia. Sú jej jazykom lásky, čo znamená, že sa cíti milovaná, keď ju ľudia povzbudzujú. Jej manžel Steve však týmto jazykom lásky nehovorí, preto mu na začiatku manželstva nenapadlo, že Sandru musí slovne povzbudzovať. Po niekoľkých výbuchoch plaču mu vysvetlila, aké je to pre ňu dôležité. Odvtedy si Steve značí do kalendára, že nemá zabúdať na pochvaly a komplimenty. A tým sa problém vyriešil! Pri vytváraní nového zvyku môže byť niekedy výborným začiatkom aj taká maličkosť, ako je automatická pripomienka.

Istý pán hovoril, ako sa pokúšal odnaučiť sa obhrýzať si nechty: okolo zápästia si omotal gumičku a vždy, keď sa prichytil pri svojom zlozvyku, potiahol ju a gumička ho pri náraze poštípala. Táto metóda mu nakoniec pomohla. Niektorí ľudia si na nechty nanášajú horkú tekutinu. Keď si podvedome začnú nechty obhrýzať, horká chuť ich od toho odradí.

Zlozvyky sú nepriateľmi, pretože nám bránia stať sa ľuďmi, akými chceme byť. Keď sa ťa nepriateľ pokúša zničiť, neľutuj ho. Pán Boh viedol Izraelitov do zasľúbenej zeme tak, ako nás chce voviesť do dobrého života, ktorý nám pripravil. Izraeliti sa po ceste stretli s mnohými nepriateľskými národmi, podobne ako my zažívame útoky nepriateľa. Boh Svojmu ľudu prikázal, aby nepriateľov bez milosti rozdrvil a neuzatváral s nimi žiadne zmluvy (5Moj 7:1-2). Podobne sa aj my správajme voči zlozvykom, ktoré nás zdržujú na ceste do cieľa. Nemajme s nimi zľutovanie a neúprosne proti nim zakročme. Hľadajme spôsoby, ako vykonať dobro, po ktorom túžime.

Nedaj sa oklamať a pochop, že zlozvyky ťa chcú obrať o plnohodnotný život, ktorý ti Pán pripravil. Nemysli si: „O jeden zlozvyk viac či menej, netreba z toho robiť vedu.“ Ak budeš mať takýto názor, do boja so zlozvykmi sa pravdepodobne nikdy nepustíš. Namiesto toho si radšej povedz: „Tento zlozvyk je mojím nepriateľom, okráda ma o život, aký mi Ježiš pripravil, preto mu nedovolím rozrastať sa.“

Theresa opakovane posúvala zvonenie budíka, preto pravidelne meškala do práce. Musela sa rozhodnúť: buď tento zlozvyk odbúra, alebo príde o zamestnanie. Rozhodla sa, že budík presunie na opačný koniec izby, takže bude musieť vstať z postele, aby ho vypla. Urobila aj ďalšie opatrenie: hneď ako vstala, upravila vankúš aj perinu, aby si pripomenula, že sa v žiadnom prípade nemôže znovu vrátiť do postele. Theresa sa takýmto spôsobom ostro postavila nielen proti svojmu zlozvyku, ale aj voči nepriateľovi.

Rhondin manžel vypil denne niekoľko pohárov plnotučného mlieka, kvôli čomu mu stúpla hladina cholesterolu v krvi. Rhonda mu do škatule od plnotučného mlieka postupne prilievala nízkotučné, až napokon pil iba mlieko so zníženým obsahom tuku. Teraz dokonca tvrdí, že plnotučné mlieko mu už vôbec nechutí. Tento príklad dokazuje, že si postupne dokážeme zvyknúť na niečo nové, čo je pre nás lepšie, a to aj bez toho, aby nám chýbalo to škodlivé, čomu sme predtým dávali prednosť.

Carolyn zvykla pri sledovaní televízie zjesť celý téglik maslovej plnky do koláčov. Takto za jediný večer prijala 3 380 kalórií. Uvedomila si, že takto to ďalej nejde, preto sa rozhodla pre radikálne riešenie: požiadala manžela, aby vyhodil každý téglik krému, ktorý by si kúpila. Nezabralo to, pretože sa potajomky prehrabala v odpadkovom koši a téglik vytiahla. Nakoniec manželovi kázala plnku z téglika vyhodiť a naliať doň prípravok na umývanie riadu. Až vtedy sa jej podarilo skoncovať s prejedaním sa krémom.

 

img

Podporte našu službu!

Finančná podpora smeruje na náklady s evanjelizáciami na Slovensku a stavbu cirkevnej budovy v Bratislave