Jedno ti chýba

Bunka v ľudskom tele funguje ako malá dômyselná továreň. Všetko v nej má svoj zmysel. Možno nevieš, čo sú mitochondrie a ribozómy, ale musia tam byť, inak by bunka nebola funkčná. Podobne je to aj s koláčom, ktorý pečieš. Niekedy stačí len jedna chýbajúca ingrediencia a nie je to ono. A čo my kresťania? Niekedy mám pocit, že robíme skoro všetko správne, dokonca aj naše okolie nás môže vnímať ako slušných, obetavých a morálne založených ľudí s kresťanskými zásadami. A predsa, niekde hlboko v našom vnútri cítime, že sme ako chorá bunka, ako nepodarený koláč. Niečo nám chýba… Ak sa chceme v našom živote niekam „posunúť“, je namieste, aby sme zistili, kde to vlastne škrípe.

Ježiš stretol bohatého mládenca a hneď si všimol, že mu niečo chýba. Tento mladík bol príkladom vzorného veriaceho, dobre zabezpečeného, ale odmietajúceho opustiť svoju bezpečnú zónu. Ježišovi odvetil, že od svojej mladosti zachováva všetky Božie prikázania a ten mu to nijako nevyvracal. Smeroval ho inam: „Ak chceš byť dokonalý, choď, predaj svoj majetok, rozdaj chudobným a budeš mať poklad v nebi. Potom príď a nasleduj ma!“ Som presvedčený, že tento príbeh nie je len o rozdaní majetku. Onen mládenec je totiž prototypom moderného západniara, ktorý si zakladá na svojich istotách, prototypom niekoho, kto má rád svoje bezpečie, viac dôveruje svojmu poisteniu a bankovému účtu než dobrodružnému životu s Bohom. Pamätám sa na výzvu, ktorej som čelil v roku 2013, keď som mal ísť do Mjanmarska na nebezpečnú misiu. V hlave sa mi preháňali všelijaké myšlienky: Kam sa to trepem? Čo keď tam prídem o život? Má to vôbec zmysel? Bude to stáť veľa peňazí… Tá cesta pre mňa znamenala to, že vyjdem zo svojej komfortnej zóny a naplno budem musieť dôverovať Bohu. A presne tak to aj bolo. Mám však na ňu krásne spomienky. Všetci by sme mali takto žiť, aj keby sme nikdy nešli na takúto misiu.

Marte Ježiš vyčítal, že je ustarostená, a dal jej za príklad Máriu, ktorá si vyvolila niečo lepšie. Marta bola pritom úžasná a starostlivá veriaca, chýbala jej len jedna vec – na chvíľu sa zastaviť a s plnou pozornosťou načúvať Ježišovi.

Čo chýba tebe? Chuť opustiť bezpečnú zónu, vyhradiť si čas pre Pána alebo je to ešte niečo iné? Možno nemusíš úplne prevrátiť svoj život naruby, stačí nájsť to jedno, čo ti chýba, a bunka bude zase zdravá a koláč, aký má byť…

 

img

Podporte našu službu!

Finančná podpora smeruje na náklady s evanjelizáciami na Slovensku a stavbu cirkevnej budovy v Bratislave