Radi sa potápate?

Potápať sa v oceáne môže byť adrenalínový zážitok. Ktoviečo sa skrýva pod hladinou? Nemám skúsenosti s potápaním sa vo veľkých hĺbkach, no cez leto v Chorvátsku si nasadím aspoň šnorchel a s napätím skúmam pobrežie a najbližšie skalné útesy. Obdivujem húfy malých rybičiek hýriacich všakovakými farbami a len tŕpnem, aby som náhodou nenaďabil na nejakú morskú potvoru. Aj tak je to však výnimočná skúsenosť.

 

Aj Pán Boh nás volá, aby sme sa ponorili do jeho prítomnosti. Nie každý to však chce. Mnohým postačuje vedomie, že Pán Boh je s nimi, že im žehná. Ostáva čosi nepreskúmané, neobjavené, možno aj trochu nebezpečné. Zakúsiť Boha viac než obvykle, vymaniť sa z rutiny, dokonca aj tej náboženskej. Boh sa nás pýta, kto z nás chce ísť hlbšie. Stále nás volá do väčších a väčších hĺbok, pozýva nás, aby sme sa potápali… Aby sme boli ľuďmi, ktorí sú celkom uchvátení Ježišovou nádherou – vydaní za neho, zamilovaní do neho, zúfalo po ňom túžiaci, lákaní ním, oddelení pre neho a cele mu odovzdaní. Ako vraví Heidi Baker, misionárka v Mozambiku: sme povolaní potopiť sa do lásky, ktorá nemá hraníc, neutícha a nemá dno – sme povolaní vzdať sa kontroly. Mojžiš tak žil, miloval Boha nadovšetko. Jeho slová to dosvedčujú: „Ak tvoja prítomnosť nepôjde s nami, nevyvádzaj nás odtiaľ.“ Mojžiš nechcel vyjsť z Egypta, ak by ho to malo stáť to, že Boh už nebude nablízku. Koľkí z nás to dnes robia úplne inak? Koľkým nevadí, že za celý týždeň nenačerpajú žiadnu mannu z Božieho slova? Chceme vôbec tie skryté poklady, ktoré ponúka Písmo? Chceme vidieť zázraky? Chceme vidieť obrátenia ľudí k Bohu? Chceme byť plodní? Plodní sme len natoľko, nakoľko máme jednotu s Božím srdcom a nakoľko sme zamilovaní do Ježiša.

 

Chceš byť do jeho prítomnosti ponorený tak veľmi, že začneš vidieť, aké túžby horia v Božom srdci? Odvážiš sa nahliadnuť do jeho bolesti, ktorú cíti nad mnohými stratenými, osamelými, hladnými a umierajúcimi?

 

Chce nás vziať až tam, kde sa nad nami bude vznášať jedine prúd jeho prítomnosti. Nezažijeme to na brehu, ani tesne pod hladinou. Musíme sa ponoriť hlbšie.

 

Božiu slávu môžeme niekedy vnímať ako ťažké závažie, ale práve toto závažie je darom. Pomáha nám klesať nižšie do hlbín a zostávať tam bez zvláštneho úsilia.

 

Nuž, aj keby ste v lete necestovali k moru, potápať sa môžete vždy, dokonca každý deň. Pán na vás čaká. A spolu s ním čaká na vás i dobrodružstvo.  

 

img

Podporte našu službu!

Finančná podpora smeruje na náklady s evanjelizáciami na Slovensku a stavbu cirkevnej budovy v Bratislave