Preťaženie – Joyce Meyer

Knihy od Joyce Meyer patria k našim bestsellerom. Sú veľmi praktické, dotýkajú sa toho, čo každodenne prežívajú moderní ľudia. Vychádzajúca kniha Preťaženie vám, ako pevne veríme, prinesie návod, ako sa vyhnúť “preťaženiu” napriek tomu, že náš život môže byť veľmi plodný a bohatý.

 

ZACHOVAJTE POKOJ A NESTRESUJTE SA

Stres nie je prieberčivý zlodej: kradne všetkým a všetko. Zdravie, pokoj, odpočinok, vzťahy, smiech – chce vám vziať všetko. A ako to platí u každého zlodeja, proti stresu nemôžeme zasiahnuť dovtedy, kým si neuvedomíme, že kdesi v temnom kúte striehne na svoju príležitosť. Ako sa môžeme chrániť, ak si nie sme vedomí nebezpečenstva?

Národný inštitút mentálneho zdravia tvrdí, že „dlhodobý tlak na organizmus spôsobený rutinným stresom môže viesť k vážnym zdravotným problémom, akými sú: ochorenia srdca, vysoký krvný tlak, cukrovka, depresia, úzkostná porucha a iné“.

Už si viac nemôžeme zatvárať oči pred skutočnosťou, že stres je reálny nepriateľ, ktorý môže ublížiť na tele, duši aj duchu. Nemožno ho bagatelizovať, ani zametať pod koberec. Stres neznamená iba „byť príliš zaneprázdnený“ alebo „trochu nervózny“. Stres je nebezpečný nástroj, ktorým sa nepriateľ snaží zabrániť, aby sme žili život, ktorý nám Ježiš získal svojou smrťou.

Skutočne si užívate to najlepšie, čo vám Boh pripravil? Pýtam sa na to preto, lebo často stretávam ľudí, ktorí sú totálne vyčerpaní. Zdá sa, že sú ustavične unavení, podráždení a túžia po niečom lepšom. Nedokážu však pomenovať príčiny tohto stavu. Isteže, mávajú aj svetlé dni, ale keby boli celkom úprimní, povedali by, že zlých dní je oveľa viac.

Nie vždy však za to môžu okolnosti. Medzi najnespokojnejších a najnešťastnejších ľudí patria tí, ktorí majú všetko, po čom túžia – milovaného manželského partnera, zdravé deti, úspešnú kariéru, krásny dom. Napriek tomu im chýba pokoj a radosť zo života. Na také niečo nemajú čas. Namiesto toho sa stresujú a starostia o budúcnosť.

Poznáte ten pocit? Cítili ste sa v poslednom čase nespokojní a rozrušení? A čo symptómy ako migréna, bolesti svalov, únava, nepokoj, úbytok motivácie, podráždenosť, hnev, smútok, prejedanie, vyhýbanie sa sociálnemu kontaktu – zápasili ste nedávno s niektorým z týchto príznakov? Ak áno, je možné, že prežívate stres (či si to uvedomujete, alebo nie).

Chcem vás však povzbudiť, že ak čelíte stresu, ešte to nemusí znamenať, že s vami nie je čosi v poriadku; naopak, znamená to, že ste ľudia z mäsa a kostí. Ako ukazujú štatistiky, muži a ženy na celom svete prežívajú stres. Mám však dobrú správu: nemusíme žiť ako zvyšok sveta. My veriaci máme prisľúbenie nového víťazného života v Kristovi. Stres nás už nemusí okrádať o radosť. Nemusíme skormútene sedieť a vzdychať: „Nuž dobre, asi musím prijať, že lepšie to už nebude.“ Postavme sa na Božie prisľúbenia a verme Pánovi, že uskutoční plán, ktorý má s našimi životmi (viac o tom v nasledujúcej kapitole).

Odpoveď na otázku „Lepšie to už nebude?“ je rozhodné NIE. Boh má pre vás lepší život. Život plný smiechu, spokojnosti, pokoja a radosti. Ak po ňom túžite, rozhodnite sa stres odbúrať. Ponúkam vám päť jednoduchých krokov ako na to.

Päť spôsobov, ako redukovať stres

Ak si uvedomíte, že stres sa pokúša brániť vám v prežívaní toho najlepšieho, čo Boh pre vás má, môžete začať s nevyhnutnými zmenami. Nimi sa budeme zaoberať v celej knihe, ale hneď v úvodnej kapitole vám chcem poskytnúť niekoľko praktických rád, ako začať.

Pri kúpe nového mobilného telefónu alebo elektronického zariadenia dostanete okrem podrobného návodu na použitie aj kartičku so základnými pokynmi, aby ste ho mohli začať používať. To isté vám chcem ponúknuť aj ja. Už dnes môžete začať prekonávať stres!

 

1. Hľadajte podporu vo svojom okolí

Štúdie dokazujú, že izolácia vedie k zvýšeniu hladiny stresu. Sme spoločenské bytosti, preto čas strávený s inými ľuďmi pôsobí na nás blahodarne.

  • Rodina: Trávte čas s príbuznými, ktorí vás milujú a podporujú. Nepovažujte to za samozrejmosť.
  • Cirkev: Miestny zbor predstavuje Božiu rodinu, ktorá sa schádza, aby chválila Pána, študovala Jeho slovo a vzájomne sa povzbudzovala. Ak nie ste súčasťou cirkevného spoločenstva, povzbudzujem vás, aby ste si nejaké našli.
  • Záujmové skupiny a kluby: Spolky rôzneho druhu – čitateľský krúžok, turistický klub, skupina zameraná na štúdium Biblie či skupina priateľov, s ktorými raz týždenne zájdete na večeru – preukázateľne redukujú stres.
  • Poradenstvo: Ak nemáte blízku osobu, ktorej by ste sa mohli zdôveriť, vyhľadajte poradcu. Pomôže vám spracovať negatívne pocity, zredukovať stres a zlepšiť duševné zdravie. Nájdite si veriaceho poradcu, aby jeho rady viedol Duch Svätý, ktorý je najlepším Radcom.

 

2. Praktizujte terapiu „pokrčeného pleca“

V živote existujú veci, o ktorých rozhodujeme sami – volíme si prácu, vyberáme si priateľov, rozhodujeme sa, koľko kávy budeme piť a kedy pôjdeme spať. Na niektoré okolnosti však nemáme dosah – slová a správanie iných ľudí, výkyvy v ekonomike alebo bezohľadní vodiči na diaľnici.

Reakcie na udalosti, ktoré nedokážeme ovplyvniť, významne rozhodujú o hladine stresu v našich životoch. Ľudia, ktorých pravidelne vyvádzajú z miery malichernosti, ľahko podliehajú sklamaniu a zažívajú veľký stres. Tí, ktorí nad nimi dokážu pokrčiť plecom, bývajú oveľa šťastnejší.

To, že nad niečím pokrčíme plecom, ešte neznamená, že je nám jedno, čo sa deje v našom okolí. Ide o to, že si uvedomujeme, že danú situáciu nedokážeme zmeniť. Keď narazíme na veci, ktoré sa nám vymykajú spod kontroly, najlepšie je iba pokrčiť plecom a dôverovať Bohu, že chce pre nás to najlepšie a aj z nepríjemností vyťaží dobro (pozri Rim 8:28).

3. Nájdite si svoju komfortnú zónu… a zotrvajte v nej

Môj manžel Dave raz urobil veľmi múdru vec. Keď pracoval ako inžinier, ponúkli mu pozíciu, vďaka ktorej by bol získal vyšší plat a veľkú prestíž. Odmietol. Najprv som si myslela, že robí chybu. Peniaze naviac by sa nám predsa zišli! Azda netúži po povýšení?

Keď som sa ho na to spýtala, povedal mi, že pozoroval mužov, ktorí kedysi zastávali túto funkciu. Neustále cestovali a museli dodržiavať nesplniteľné termíny, ktoré im spôsobovali obrovský stres. „Joyce, ja tak nechcem žiť,“ povedal. Rozhodol sa, že mu nestojí za to, aby sa naháňal za tým, za čím sa naháňajú ostatní, a zostal na pozícii, ktorá mu umožňovala držať sa jeho kľúčových hodnôt – venovať čas rodine a mať dobrý vzťah so sebou samým.

Som si istá, že na svete by bolo viac radosti a menej stresu, keby si ľudia našli čas na poznávanie samých seba a svojej komfortnej zóny. To sa netýka iba pracovného života. Ak vás niečo oberá o radosť a zdravie, nachádzate sa mimo svojej komfortnej zóny, preto odtiaľ čo najskôr odíďte. Odstráňte zo svojho diára všetko, čo neprináša dobré ovocie a zbavíte sa zbytočného stresu. Tak sa budete môcť s radosťou zamerať na to, čo je podstatné.

4. Zdravá strava, výživové doplnky a cvičenie

Na hladinu stresu a celkový zdravotný stav vplýva aj to, čo jete. Povzbudzujem vás, aby ste sa starostlivo zamýšľali nad tým, čo si dáte na tanier, a pestrú stravu obohatili o overené výživové doplnky a vitamíny.

Netreba zabúdať ani na pravidelné cvičenie. Mnohí si myslia, že na šport nemajú čas, ale ak si ho nenájdu teraz, v budúcnosti môžu premrhať oveľa viac času v čakárňach u lekárov a nečinnosťou spôsobenou zlým zdravotným stavom. Cvičenie je jedným z najlepších zdrojov energie!

5. Vyhraďte si čas na relax

Odpočinok nie je známkou lenivosti či sebectva, ale dobíjaním telesných, duševných aj duchovných bateriek, aby ste sa na druhý deň mohli v plnej sile znovu pustiť do práce. Správajte sa k svojmu telu ohľaduplne a v živote dosiahnete viac, budete žiť dlhšie a zdravšie.

Existuje mnoho spôsobov ako relaxovať: počúvanie hudby, čítanie, horúci kúpeľ pri sviečkach, prechádzka či obľúbený šport. Nájdite si to, čo vám vyhovuje, a zaraďte relax do svojho každodenného harmonogramu.

Ak ste si v poslednom čase kládli otázku, či život bude vždy iba takýto, spomeňte si na to, že život s Kristom sa neustále zlepšuje. V Prísloviach 4:18 čítame, že „chodník spravodlivých je ako svetlo brieždenia, ktorého jas prechádza do plného dňa“.

To znamená, že Boh má pre vás pripravené nádherné veci! Bez ohľadu na to, v akej nepríjemnej a stresujúcej situácii sa dnes nachádzate, nenechajte sa obrať o túto nádej a radosť. Ak budete dôverovať Bohu a naučíte sa zbavovať sa stresu, ktorý sa vás pokúša brzdiť, budete žasnúť nad tým, že život môže byť dobrý.

img

Podporte našu službu!

Finančná podpora smeruje na náklady s evanjelizáciami na Slovensku a stavbu cirkevnej budovy v Bratislave