Budovanie cirkvi na Balkáne – Historický kurz pre lídrov v Novom Sade

S radosťou vám prinášame správu o tom, že sme začali historický líderský kurz Slovo života pre pastorov a lídrov v Srbsku! V októbri 2017 sme usporiadali každoročnú konferencia zboru Hriščansky centar Shalom z Báčskej Palanky, ktorá sa tentoraz uskutočnila v Novom Sade. Na nej sme zároveň predstavili pripravovaný líderský kurz. Mali sme veľkú výsadu počúvať kazateľov, ako sú: Mats-Ola Ishoel, hlavný pastor Slova životo v Moskve, jeho pomocný pastor Sergej Martyuničev a náš pastor Peter Čuřík z Bratislavy. Program naplnili pomazané kázne a citeľná Božia prítomnosť. Na konferencii sa zhromaždili pastori a návštevníci zborov takmer z celého Srbska.  

 

V novembri sme po prvýkrát, v rámci nášho kurzu, zhromaždili vedúcich zborov. Hosťujúcim učiteľom bol pastor Andrej Gornovsky z Petrohradu, ktorý prednášal na tému Viera a Služobné dary. 

Už pred samým začiatkom sme boli vo veľkom očakávaní, čo Pán bude medzi nami konať. Veríme, že Boh má nádherné plány s celým balkánskym regiónom. Ide o novú dimenziu pre cirkev v Srbsku, keďže k nám po prvýkrát vo veľkom počte prichádzajú učitelia z Ruska, Bulharska, Švédska a Slovenska. Vnímame, že Boh v tomto čase zameral svoju pozornosť práve na Srbsko, aby nám dal kľúče na budovanie Jeho cirkvi.

Keď sme kurz pripravovali, predpokladali sme, že sa naň zo Srbska a z krajín bývalej Juhoslávie prihlási 25-30 služobníkov. Prihlášky však pribúdali a pred samotným kurzom sa číslo zastavilo na 50; žasneme nad tým, ako Boh koná aj v tomto smere.

Prvý víkend bol fantastický a náš zrak ešte viac upierame na Boha. Veríme, že to je len malý začiatok niečoho nového. Líderský kurz vnímame ako pokračovanie Božej práce v našej krajine a veríme v dlhodobé dobré ovocie v cirkevných zboroch bývalej Juhoslávie. Ľudia nášho regiónu sa už dlho pozeranú smerom na Západ či na Európsku úniu, iní zas na Rusko, s túžbou nájsť východisko zo zlej sociálnej a ekonomickej situácie. Aj keď rozumieme tomu, že ekonomika je dôležitá, vieme, že každý národ potrebuje predovšetkým spoznať Krista, lebo len prostredníctvom Neho môže prísť spasenie do celej spoločnosti! Pracujeme na tom, aby bol Boží ľud dobre vyzbrojený v rôznych oblastiach služby a tak pripravený prinášať Božie kráľovstvo do každého aspektu života balkánskych národov.  
Koordinátor kurzu pre lídrov
Aleksandar Demiter

Celý víkend som bol na návšteve v Srbsku. Niekoľko dní som mal príležitosť slúžiť miestnym pastorom a lídrom. Väčšina cirkví ma veľký hlad po Bohu, ale videl som, že potrebujú viac zdravého učenia o živote viery a získať skúseností v oblasti organizácie cirkevného života. Po ukončení kurzu som od miestnych pastorov a služobníkov dostával veľmi pozitívne spätné väzby. Počas týchto dní som videl veľa Božej milosti.
Pastor Andrej Gornovsky

Bol som nadmieru spokojný s prednáškami učiteľa z Ruska. Naučil som sa veľa nového! Niektoré veci ku mne hovorili špeciálnym spôsobom a hlboko sa ma dotýkali; uvedomil som si, že sa v určitých oblastiach potrebujem zmeniť. Osobne to považujem za veľmi kľúčové, lebo ma to vyvádza z istej komfortnej zóny. Očakávam, že kurz bude pokračovať ďalšími kvalitnými učiteľmi. Veľmi sa tiež teším na praktickú aplikáciu toho, čo sa učíme.
Andjelko Trninič, účastník kurzu

Našu konferenciu sme tentoraz usporiadali aj v spolupráci s inými kresťanskými zbormi v Srbsku. Mali sme tam pastorov zo Srbska, Čiernej Hory a Chorvátska. Sme vďační Pánovi za nové časy pre Balkán! Doteraz sme väčšinou spolupracovali s bratmi a zbormi z Európy a USA, ale verím, že aj bratia z krajín bývalého Sovietskeho zväzu budú pre nás veľkým požehnaním. Radujem sa z toho, že mladá generácia začína preberať štafetu – víziu pre obnovenie našej krajiny a celého regiónu.
Jan Demiter, pastor HC Shalom, Báčka Palanka

Do Srbska pravidelne cestujeme už od roku 2001. Zamilovali sme si tento národ a srbská cirkev má v našich srdciach špeciálne miesto. Z hľadiska dlhodobej práce je rozvoj pastorov a vedúcich zborov kľúčový, preto je líderský kurz tohto typu veľmi dôležitý. Myslím si, že aj v rámci cirkvi Slovo života, je spolupráca európskej a ruskej časti nášho hnutia jedinečná. Pre mňa osobne bolo veľkým privilégiom podieľať sa na tejto vízii spoločne s pastorom Mats-Ole Ishoelom z Moskvy. Ich zbor vzrástol na 5000 členov a v apoštolskej sieti sa v Rusku starajú o 350 zborov. Mats-Ole napísal excelentnú knihu Ako budovať víťazný tím, ktorú sme práve v našom vydavateľstve vydali. Vrelo ju každému odporúčam!
Peter Čuřík, pastor Slovo života Bratislava

{gallery}2017_Novy_Sad{/gallery}

img

Podporte našu službu!

Finančná podpora smeruje na náklady s evanjelizáciami na Slovensku a stavbu cirkevnej budovy v Bratislave