Nový vzťah medzi Židmi a kresťanmi v 21. storočí

16 poslancov slovenského parlamentu vytvorilo skupinu spojencov Izraela.

 

Vzácna návšteva z izraelského parlamentu

30. mája sa Slovensko stalo 34. krajinou, ktorá vytvorila skupinu spojencov Izraela na pôde parlamentu (dva dni potom pribudla ďalšia krajina – Litva). 16 poslancov zo všetkých politických strán (okrem ĽS Naše Slovensko) podporilo túto iniciatívu. Užšia delegácia pozostávajúca z poslanca knesetu Jakova Margiho (strana Šas), riaditeľa Výboru kresťanských spojencov knesetu Josha Reinsteina a predsedu Svetového židovského kongresu v Izraeli Shai Hermesha sa za prítomnosti izraelského veľvyslanca v SR J. E. Zvi Aviner Vapniho stretla s predsedom NR SR Andrejom Dankom. Celkovo osemčlenná izraelská delegácia potom rokovala s niekoľkými slovenskými poslancami pod vedením Mareka Krajčího. Naši poslanci v uznesení ustanovujúceho stretnutia vyjadrili odhodlanie prehĺbiť spoluprácu v hospodárskej, vedeckej a kultúrnej oblasti, ako aj na medzinárodnej úrovni. Obe strany zdieľajú rastúce znepokojenie z narastajúceho antisemitizmu vo svete, ako aj opakujúce sa snahy o izoláciu a démonizovanie štátu Izrael. Naši poslanci ocenili úlohu Izraela ako stabilnej slobodnej demokracie v regióne, ktorá v duchu tolerancie rešpektuje a chráni občianske práva a slobody, vrátane snahy zaručiť prístup k svätým miestam vo Svätej zemi pre všetky náboženské komunity.

 

Viac ako 200 ľudí sa stretlo na podujatí v Istropolise

Deň predtým sa viac ako 200 ľudí stretlo na podujatí organizovanom ICEJ v Istropolise. Okrem zahraničných hostí prišli aj významní predstavitelia židovskej náboženskej obce vrátane predsedu ÚZ ŽNO Igora Rintela, členovia nášho parlamentu, Branislav Škripek z europarlamentu a zástupca českého senátu Libor Michálek, nechýbali ani mnohí známi kresťanskí pastori. Prítomným sa krátko prihovoril aj Ján Figeľ. Zámerom bolo stavať mosty medzi Židmi a kresťanmi. Z našej strany sme vyjadrili podporu Izraelu úprimnými modlitbami kazateľov, ktoré sa dotýkali sŕdc našich židovských bratov. Skvelým obohatením bolo aj vystúpenie hudobnej skupiny Slovo života, Danka Vráblová spievala piesne výbornou hebrejčinou. Izraelskí hostia boli milo prekvapení našou vrúcnosťou a opakovane nám vyjadrovali svoju vďačnosť. Prosili nás, aby sme stáli spolu s nimi v neľahkých časoch, keď sú niektoré ich produkty bojkotované, konflikt s Palestínčanmi stále pretrváva, vo svete narastá antisemitizmus. Krajiny strednej a východnej Európy dávali za vzor, pretože západoeurópske krajiny, v ktorých rastie moslimská populácia, z obavy o svoju bezpečnosť skôr  nadržiavajú Palestínčanom. Všetkých veriacich si získal svojím prejavom už starší pán Moshe Leshem, vojnový veterán, ktorý rozprával o nespočetných zázrakoch počas svojho života.

Aj keď táto akcia nemala masový charakter, má pre našu spoločnosť veľký význam, zvlášť ak si uvedomíme naše krivdy voči Židom počas druhej svetovej vojny. Je to významné memento po tohtoročných parlamentných voľbách, v ktorých sa dostali do parlamentu aj poslanci, ktorí majú silno antisemitské postoje. Veľká vďaka patrí predsedovi ICEJ Petrovi Švecovi a jeho tímu za organizáciu podujatia, vedeniu zboru Bratislava City Church za logistickú podporu a poslancovi Marekovi Krajčímu, ktorý bol hostiteľom delegácie v parlamente a viedol ustanovujúcu schôdzu skupiny spojencov Izraela.

img

Podporte našu službu!

Finančná podpora smeruje na náklady s evanjelizáciami na Slovensku a stavbu cirkevnej budovy v Bratislave